Corfu Butterfly Conservation Educational Outreach Officer

04/09/2024

Το Corfu Butterfly Conservation (CBC) και το Μουσείο Καποδίστρια – Κέντρο Καποδιστριακών Μελετών είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουν την πρόσληψη της κας Άννας Σορδίνα στη θέση: Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Δράσεων/Educational Outreach Officer
Η θέση χρηματοδοτείται εξ ολοκλήρου από το Ionian Environment Foundation (IEF).

Η Άννα Σορδίνα κατάγεται από την Κέρκυρα και είναι αφοσιωμένη στην προστασία του περιβάλλοντος και στη διαφύλαξη της βιοποικιλότητας των οικοσυστημάτων του νησιού μας, με έμφαση στις πεταλούδες οι οποίες αποτελούν ένα είδος περιβαλλοντικού δείκτη και μας επιτρέπουν να αξιολογήσουμε την κατάσταση της υπαίθρου και του ευρύτερου περιβάλλοντός μας εδώ στην Κέρκυρα.
Η Άννα θα εργάζεται στο Μουσείο Καποδίστρια – Capodistrias Museum πραγματοποιώντας περιβαλλοντικά εκπαιδευτικά προγράμματα και θα εκπροσωπεί το Corfu Butterfly Conservation σε συναντήσεις με τοπικές οργανώσεις και σε άλλες εκδηλώσεις. Η συνεργασία της με το Corfu Butterfly Conservation ξεκίνησε το 2017, ως εθελόντρια, ενώ είναι μέλος της επιτροπής του CBC από τα πρώτα στάδια δημιουργίας της επίσημης οργάνωσης.
Μέσα από τον νέο ρόλο της, ως Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Δράσεων/Educational Outreach Officer θα μπορέσει να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές της Κέρκυρας για την προστασία των 76 ειδών πεταλούδας που συναντάμε στο νησί μας, ορισμένα από τα οποία απειλούνται με εξαφάνιση!
Ακόμη, σκοπεύει να ενθαρρύνει τους κατοίκους της Κέρκυρας να συμμετάσχουν στην έρευνα (Corfu Butterfly Survey) του Corfu Butterfly Conservation, καταγράφοντας πεταλούδες ενώ θα είναι στη διάθεση του κοινού για να συμβουλεύσει σχετικά με την περιβαλλοντική διαχείριση με γνώμονα την προστασία των πεταλούδων .
Το φυσικό περιβάλλον της Κέρκυρας κινδυνεύει λόγω διαφόρων παραγόντων. Ευρωπαϊκές μελέτες υποστηρίζουν ότι μέσα σε μόλις 30 έτη, η απώλεια της βιοποικιλότητας έχει φθάσει το 75%, με αποτέλεσμα τη μείωση της βιολογικής ποικιλομορφίας. Λόγω αυτού, υπάρχει η γενικευμένη αίσθηση ότι κινδυνεύει η ίδια η ύπαρξη της μοναδικότητας του νησιού μας. Αναγνωρίζοντας τη σημασία της επαφής και συνεργασίας με τα παιδιά, δημιουργώντας ερεθίσματα, πιστεύουμε ότι θα προκύψουν ενδιαφέροντα που θα τα συντροφεύσουν σε ολόκληρη τη ζωή τους και θα έχουν ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη της περιβαλλοντικής τους συνείδησης.
Μείνετε συντονισμένοι καθώς το επόμενο διάστημα θα ανακοινωθούν ποικίλες εκπαιδευτικές δράσεις και εκδηλώσεις!

Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε μαζί μας: info@capodistriasmuseum.gr

ANNE SORDINAS